Gezi Parkı İBB’ye geri dönüyor

İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Gezi Parkı’nın İBB’ye ait olduğunu kararlaştırdı ve tapu kayıtlarının iptaline ve İBB adına tesciline hükmetti.

Gezi Parkı İBB’ye geri dönüyor
Yayınlama: 22.03.2024
A+
A-

İstanbul’un sembol yerlerinden biri olan Gezi Parkı, uzun süren hukuk mücadelesi sonucunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) mülkiyetine geri döndü. İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan devri yasaya aykırı buldu ve parkın tapu kayıtlarının İBB adına tesciline karar verdi.

12 Mart 2021 tarihinde Vakıflar Genel Müdürlüğü, Gezi Parkı’nın Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı’na devrini gerçekleştirmişti. Ancak İBB, bu devri hukuka aykırı bulduğu gerekçesiyle tapu iptal davası açtı. Mahkeme, dava sürecinde parkın vakıf yoluyla oluşturulmadığına ve tapu kayıtlarının İBB adına tesciline hükmetti.

Mahkemenin aldığı karar, uzman ve akademisyenlerden oluşan vakıf hukukçularının sunduğu bilirkişi raporlarına dayanıyor. Bu raporlarda, parkın vakıf kültür varlığı olmadığı ve vakıf adına tescil edilmesinin mümkün olmadığı belirtildi. Ayrıca, Taksim Topçu Kışlası’nın da vakıf yoluyla inşa edilmediği ve parkın içerisinde herhangi bir kültür varlığının bulunmadığı vurgulandı.

İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin aldığı bu kararın ardından, Gezi Parkı’nın tamamen İBB mülkiyetine geçmesi için İstinaf ve Yargıtay aşamaları da İBB lehine sonuçlanmalıdır. Bu sonuçlar doğrultusunda Gezi Parkı, yeniden İBB’nin kontrolü altına girecek ve İstanbul’un kamusal alanları arasındaki önemli bir yerini koruyacaktır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.