BU SEFER BAHAR RÜZGARLARI CHP İÇİN ESTİ

BU SEFER BAHAR RÜZGARLARI CHP İÇİN ESTİ
Yayınlama: 01.04.2024
Düzenleme: 01.04.2024 13:09
A+
A-

Hafta sonu yapılan yerel seçimlerde Türkiye, yeni yerel yöneticilerini belirledi. CHP, 14’ü büyükşehir olmak üzere 35 belediyeyi kazanarak Türkiye genelinde en çok oyu alan parti oldu. AK Parti ise oy oranında ilk kez 2. sıraya gerileyerek dikkat çekti. Seçime katılım oranındaki düşüş de göze çarptı.

Türkiye, önümüzdeki 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini belirledi. CHP, 47 yıl aradan sonra ilk kez seçimden birinci parti olarak çıktı. AK Parti ise 2001’den bu yana ilk kez 2. sıraya geriledi. Partilerin Türkiye genelinde aldığı oy oranlarına bakıldığında, Cumhuriyet Halk Partisi yüzde 37.7, AK Parti yüzde 35.5, Yeniden Refah Partisi yüzde 6.2, Milliyetçi Hareket Partisi yüzde 5 ve İYİ Parti ise yüzde 3.8 oy aldı.

CHP 17 milyonun üzerinde oy alırken, AK Parti de 16 milyonun üzerinde oy aldı.

CHP, 14 büyükşehir olmak üzere toplamda 35 belediyeyi kazandı. AK Parti ise 12 büyükşehir olmak üzere 24 ilde seçimi önde tamamladı. MHP 8 ilde, DEM Parti 3 büyükşehir ve 10 ilde, Yeniden Refah Partisi 1 büyükşehir ve 2 ilde, İYİ Parti ise 1 ilde seçimi kazandı. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirler yine CHP’li adaylar tarafından yönetilecek. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yüzde 51 oy alarak seçimi kazandı. İmamoğlu’nun rakibi Cumhur İttifakı adayı Murat Kurum ise yüzde 39.6 oy aldı.

CHP, megakent İstanbul’da belediye meclisinde de çoğunluğu elde etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliği seçiminde, CHP’li adaylar yüzde 45’in üzerinde oy aldı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Yener, seçime katılım oranının yüzde 78.11 olduğunu açıkladı.

İstanbul’da ilçe ilçe seçim analizi: 26 ilçe CHP’de

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul’da seçimi önde tamamladı, oy oranını ciddi şekilde artırdı. 2019’daki seçimle kıyaslandığında, kazandığı hiçbir ilçeyi kaybetmedi ve bunlara 12 ilçe daha ekledi. 26 ilçeyi CHP’li başkanlar yönetecek. Bu ilçeler arasında, uzun yıllardır AK Parti’nin kontrolünde olanlar da var.

CHP, 2019’daki seçimle kıyaslandığında, kazandığı ilçe sayısını 14’ten 26’ya çıkardı. Bayrampaşa, Beyoğlu, Çatalca, Çekmeköy, Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Sancaktepe, Şile, Tuzla, Üsküdar ve Beykoz ilçeleri AK Parti’den CHP’ye geçti. Silivri’de ise CHP yönetimi, Milliyetçi Hareket Partisi’nden devraldı.

CHP’ye geçen ilçelerdeki seçmen tercihlerine bakıldığında, uzun yıllardır AK Parti’nin üstünlüğü dikkat çekiyordu. Ancak bu seçimde, çoğunluk tercihini CHP’li adaylardan yana kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.