Vatan Partisi’nden Ankara Barosu’na Kayyum Tepkisi

Vatan Partisi Merkez Hukuk Bürosu Üyesi Avukat H. Fırat Kayaönü, Ankara Barosu’nun kayyuma dair yaptığı açıklamaya ilişkin basın açıklaması yaptı.

Vatan Partisi’nden Ankara Barosu’na Kayyum Tepkisi
Yayınlama: 11.06.2024
A+
A-

Değerli Basın Mensupları ve Yüce Türk Milleti,

Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış, 3 Haziran 2024 tarihinde yürütülen soruşturma nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından geçici olarak görevden uzaklaştırılmış ve yerine kayyum atanmıştır.

Aralarında Ankara Barosu’nun da bulunduğu 28 baro, “Kayyum Atamalarına Son Verilmelidir” başlıklı ortak bir açıklama yaparak, seçmen iradesinin tanınmadığını ve masumiyet ilkesinin çiğnendiğini iddia etmiştir.

Ankara Barosu ve diğer baroların bu açıklaması vahim bir hata içermektedir. Görevden alınan Mehmet Sıddık Akış’ın terör örgütü adına çeşitli faaliyetlerde bulunduğu iddiaları bulunmaktadır.

Görevden uzaklaştırma ve kayyum atanması, Anayasa’nın 127. ve Belediyeler Kanunu’nun 47. maddeleri gereğince geçici bir tedbirdir. Bu uygulamayı eleştirerek teröre alan açan baro başkanları ve yönetimleri, ilgili barolara mensup avukatları temsil etmemektedir.

Terör örgütü PKK’ya lojistik destek sağlayan, çocukları dağa kaçıran, Mehmetçiğimizi şehit eden DEM/PKK’ya belediyelerin teslim edilemeyeceği hukukun ve Anayasamızın gereğidir. Hukukun, Anayasamızın ve milli güvenliğimizin gereği olarak, terörün siyasi uzantısı DEM Parti’ye karşı kayyumla başlayan mücadele, HDP/DEM Parti kapatılarak tamamlanmalıdır.

Başta Ankara Barosu Başkanı ve yönetimini, her fırsatta Batı destekli bölücü terör örgütüne meşruiyet sağlayan açıklamalar yapmaktan vazgeçmeye ve gerçek anlamda hukukun yanında olmaya çağırıyoruz. Baroların yönetimlerini bu anlayıştan kurtaracak mücadeleye katılmaya davet ediyoruz dedi.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.