Türkiye’den kaçırılan tarihi Kur’an-ı Kerim ana vatanına döndü

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Türkiye’den yasa dışı yollarla çıkarılarak 2017’de İngiltere’de satışa sunulan Kur’an-ı Kerim’in ana vatanına yeniden kavuşturulduğunu bildirdi.

Türkiye’den kaçırılan tarihi Kur’an-ı Kerim ana vatanına döndü
Yayınlama: 05.04.2024
A+
A-

Bakan Ersoy, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi öncesi güzel bir haberimiz var” ifadesine yer vererek, şunları kaydetti.

“Türkiye’den yasa dışı yollarla çıkarılarak 2017 yılında İngiltere’de satışa sunulan Kur’an-ı Kerim, ülkemize yeniden kavuşturuldu. Osmanlı hat ekolünün kurucusu olan hattat Şeyh Hamdullah’ın oğlu Mustafa Dede’nin istinsah ettiği mushafı Türk ve İslam Eserleri Müzemizde sergileyeceğiz.

Bin aydan daha hayırlı #KadirGecesi öncesi güzel bir haberimiz var…

Türkiye’den yasa dışı yollarla çıkarılarak 2017 yılında İngiltere’de satışa sunulan “Kuran-ı Kerim” ülkemize yeniden kavuşturuldu.

Osmanlı hat ekolünün kurucusu olan hattat Şeyh Hamdullah’ın oğlu Mustafa… pic.twitter.com/0q4bUGJYTN

— Mehmet Nuri Ersoy (@MehmetNuriErsoy) April 5, 2024

“HERKESİ TÜRK VE İSLAM ESERLERİ MÜZEMİZE DAVET EDİYORUM”

16’ncı yüzyılın başında yazılmış bu mushaf, yazılı bölümlerin hat sanatında ‘vassale’ olarak tanımladığımız teknikte farklı bir kağıdın üzerine yapıştırılarak hazırlanması ile dikkati çekiyor. Oldukça titiz bir takip sürecinin ardından iadesini sağladığımız Kur’an-ı Kerim’in ülkemize ulaşmasında emeği olan herkese ve tüm kurumlara gönülden teşekkür ediyorum. Bu mushaf gibi nice kıymetli eserimizi görmek üzere herkesi Türk ve İslam Eserleri Müzemize davet ediyorum. Kadir Gecemiz mübarek olsun.”

Türkiye'den kaçırılan tarihi Kur'an-ı Kerim ana vatanına döndü

Türkiye'den kaçırılan tarihi Kur'an-ı Kerim ana vatanına döndü

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.