Emekçi ve öğrenci el ele

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) emekçileri, öğrencilerle birlikte 1 Mayıs için yürüdü.

Emekçi ve öğrenci el ele
Yayınlama: 01.05.2024
A+
A-

Tez-Koop-İş, Eğitim-Sen, Eğitim-İş ve Eğitim Hak-Sen’de örgütlü ODTÜ emekçileri dün kampüste 1 Mayıs’ı kutladı. Kalabalık “Hak verilmez alınır, savaş sokakta kazanılır”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “ODTÜ Devrim’e sahip çıkıyor” sloganları attı. Yürüyüşte “Müfredatta evrim, Devrim’de şenlik, eğitimde nitelik için emeğin saflarındayız”, “Yaşasın 1 Mayıs” ve “Üniversitelerden alanlara savaş, baskı ve yasakların karşısında, barış, demokrasi, eğitim için sınıfın saflarına” yazılı pankartlar taşındı.

CAN ATALAY’A SELAM

Yürüyüşte TİP’ten Hatay milletvekili olarak seçilen ancak Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “hak ihlali” kararına rağmen milletvekilliği düşürülen Can Atalay da unutulmadı. Yapılan açıklamada, “Halkın oylarıyla seçilmiş milletvekilini hâlâ cezaevinde tutanlar, işçilere grevleri yasaklayanlar, yıllardır emekçilere meydanları, alanları da yasaklıyor. Tarihimizi unutturmak istiyorlar. İzin vermeyeceğiz. Taksim’i emekçilere kapatanlara karşı haykırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

‘MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Emekçileri, rektörlük önünde ODTÜ öğrencileri karşıladı. Bahar Şenliği’nin her zaman olduğu gibi Devrim Stadyumu’nda olmasını yasaklayan atanmış rektörleri Verşan Kök’e karşı 7 gündür direnişte olan öğrenciler de yürüyüşe dahil oldu. Burada yapılan konuşmada, ODTÜ işçileri de öğrencilere destek vererek “Devrim Stadyumu’na, şenliğine sahip çıkmak isteyen gençleri selamlıyoruz” dedi. Öğrenciler adına yapılan konuşmada ise rektörlüğün ODTÜ toplulukları üzerinde baskı yaptığına değinilerek “Bizler işçinin, emekçinin, hayatı örenlerin yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Devrimi alana kadar vazgeçmeyecek, rektörün her türlü baskısına karşı duracağız” denildi. Eğitim-Sen temsilcisi ise “Soframıza uzanan ellerin kim olduğunu biliyoruz. O elleri kırana kadar öğrencilerimizle, işçilerimizle, akademik ve teknik personel arkadaşlarımızla mücadelemize devam edeceğiz. Öğrencilerimize bir dilim ekmeği, bir yudum suyu çok gören iktidar, yandaşlar, rektörler şunu unutmasın ki Taksim de bizim, Kızılay da bizim, Devrim de bizim. Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu. Eğitim-İş temsilcisi ise yaptığı konuşmada “Şenlikleri için direnişlerini sürdüren öğrenci arkadaşlarımızı kutluyoruz. Biz de ODTÜ çalışanları olarak sonuna kadar öğrencilerimizin yanlarında olacağız” dedi.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.