Otomobil fiyatları 1 ayda yüzde 5 düştü! İkinci el otomobil piyasası için uyarı yapıldı…

‘Otomobil Piyasası Görünümü’ raporu açıklandı. BETAM tarafından sahibinden.com’da yayımlanan ilanlardan hareketle hazırlanan ve ikinci el otomobil piyasasına ilişkin verilerin yer aldığı raporda fiyatların reel olarak düştüğü görüldü. İkinci el otomobil piyasası için uyarı yapıldı…

Otomobil fiyatları 1 ayda yüzde 5 düştü! İkinci el otomobil piyasası için uyarı yapıldı…
Yayınlama: 22.03.2024
A+
A-

sahibinden.com, “Otomobil Piyasası Görünümü” raporunun sonuçlarını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, sahibinden.com, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından sahibinden.com’da yayımlanan ilanlardan hareketle hazırlanan ve ikinci el otomobil piyasasına ilişkin verilerin yer aldığı “Otomobil Piyasası Görünümü” raporu yayınlamdı.

DÜŞÜŞ YÜZDE 16,6’YA ULAŞTI

Raporda, otomobil reel fiyatında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,6, bir önceki aya göre ise yüzde 5’lik düşüş görüldü. Diğer yandan ortalama satılık otomobil cari fiyatında, geçen yılın şubat ayına göre yüzde 39,3 artış yaşandı. Otomobil talep endeksinde ise ocak ayına kıyasla yüzde 4 artış oldu.

Ayrıca raporda, enflasyondan arındırıldığında otomobil ortalama reel fiyatının sekiz aydır düştüğü belirtildi. Reel fiyatların yıllık artış oranı mayıs ayında yüzde 47,9’a ulaşırken, takip eden aylarda sürekli olarak azalarak şubat ayında yüzde -16,6’ya geriledi.

Otomobil fiyatları ve fiyatlardaki yıllık artış oranında da düşüş görüldü. Ocak’ta yüzde 50,9 olan yıllık artış oranı şubatta yüzde 39,3’e geriledi.

SATILAN OTOMOBİL SAYISI ARTTI

Rapora göre, satılan otomobil sayısının satılık ilan sayısına oranı bir önceki aya kıyasla 1,3 puan artarak yüzde 19 oldu. Satılık otomobil ilan sayısının yüzde 4,6, satılan otomobil sayısının ise yüzde 12,5 arttığı görüldü. Otomobil piyasasının bir diğer canlılık göstergesi olan kapatılan ilan yaşı da önceki yedi ayın aksine şubatta kısaldı.

2024 Şubat verilerine göre kapatılan ilan yaşı bir önceki aya kıyasla 1,8 gün kısalarak 23,3 gün oldu. Şubat ayındaki tüm göstergelerin ikinci el otomobil piyasasında canlanmaya işaret ettiği değerlendirildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.