İYİ Parti’de formül tartışması

İYİ Parti’nin seçimli olağanüstü kongresi için geri sayım başladı. Adaylar netleşirken, bazı kurmaylar ise olağan kongreye dek partiye “abilik” yapılacak bir formül üzerinde duruyor. Abilik görevi için partide her kesimin yakın olduğu İstanbul milletvekili Cihan Paçacı’nın adı geçiyor. “Cihan abi” formülünün ortaya çıkmasının ardından Dervişoğlu da “Ağabey formülüne de talibim” çıkışı yaptı.

İYİ Parti’de formül tartışması
Yayınlama: 18.04.2024
A+
A-

İYİ Parti’de seçimli olağanüstü kongre için takvim daralırken, 5 isimin genel başkan adaylığı netleşti. Koray Aydın, Müsavat Dervişoğlu, Mehmet Tolga Akalın, Günay Kodaz ve Kemal Orkun Yekdeş; liderlik için yarışacak. Ancak kurmaylar, olağan kongreye dek partiyi topalayacak “abilik” formülü üzerinde duruyor. İstanbul milletvekili Cihan Paçacı’nın geçiş sürecinde partiye abilik etmesi olarak tarif edilen “Cihan abi” formülü, kulislerde konuşuluyor. “Cihan abi formülünün gündeme gelmesinin ardından Dervişoğlu da “Ağabey formülüne de talibim” çıkışı yaptı. Ancak “abilik” formülünü savunan kurmaylar, Dervişoğlu’nun “Ben aday olmayacağım” ifadesini kullanmadığı için bu konuda ikna edici de olmayacağının altını çiziyor. GİK üyesi Ahmet Zeki Üçok, “abilik” formülünü Cumhuriyet’e anlattı. Formülün daha önce CHP’de Hikmet Çetin ve Altan Öymen tarafından uygulandığının altını çizen Üçok, “CHP ilk baraj altında kaldığında, partinin dağılma aşamasına gelmemesi için ‘abilik’ formülü geliştirildi. Burada abi görevi yapan Hikmet Çetin, ‘Ben partiye bu süreci zararsız, ziyansız atlatıp olağan seçime hazır hale getireceğim ve olağan seçimde de aday olmayacağım’ dedi. ‘Cihan abi’ formülüyle de böyle bir abiliğe işaret ediliyor” dedi. Üçok, “Müsavat Bey’in söylediği ise partinin büyüğü olarak bu süreçte abilik yapabilmesi. Ama onun açıklamalarında bu abiliğin sonunda olağan kurulda aday olmayacağına ilişkin bir açıklaması yok.  Dolayısıyla bugüne dek uygulanmış olan abilik formülüyle Müsavat Bey’in formülünün aynı olup olmadığını bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ KADINI OLACAKTI’

İYİ Parti’nin yanlış strateji uygulayarak yerel seçimlerde büyük bir başarısızlığa uğradığına dikkat çeken Üçok, “Tek başına girme stratejisi yanlıştı. Bunun yanlış olduğunu halkımız oylarıyla gösterdi. Eğer biz CHP ile işbirliği yapmış olsaydık şu an Meral Akşener, Türkiye’nin en önemli kadını olacaktı. Partimiz de 2028 seçimlerinde iktidarın en büyük adaylarından biri olacaktı. Oysa şimdi partide dağılır mıyız, dağılmaz mıyız diye konuşuyoruz” diye konuştu. Üçok, “Bu süreçten çıkabilmemiz için öncelikle ‘Niçin başarısız olduk’ diye tartışmalıyız. Daha partimiz bunu hazmetmemişken çok kısa bir süre içinde kongreye gidiliyor.

‘PARTİMİZİ KORUMAYA YÖNELİK BİR ÖNERİ’

Bütün genel başkan adaylarının sürenin çok kısa olduğunu ifade ettiğini belirten Üçok, “Bu çok kısa olan sürede adaylar hazırlanamayacaklar. Dolayısıyla hem yaralarımızı sarmak hem de daha herkese eşit şans tanıyabilmek adına bu abilik yaklaşımıyla toparlanma süreci yaratılır. Sonra bütün adaylar olğan kongrede oy ister” değerlendirmesinde bulundu. Üçok, “Burada Meral Hanım’ı veya herhangi birini korumak gibi bir şey yok. Bu tamamıyla partimizi korumaya yönelik bir öneri. Asıl hedef dağılmanın önlenmesi. Burada aday olan arkadaşlarımız 1 yıl sonra yeniden aday olabilirler. Bu formül, CHP tarafından uygulandı ve çok başarılı bir şekilde yürütülüp partinin dağılması önlendi. Bugün de iktidara giden yolun açılmasını sağladı” dedi.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.