Enkaz Bulundu! İran Cumhurbaşkanı Reisi Öldü

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin bulunduğu helikopter, Doğu Azerbaycan eyaletinde dağlık bir bölgede kaza yaptı. İranlı yetkililer, Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın kazada hayatını...

Enkaz Bulundu! İran Cumhurbaşkanı Reisi Öldü
Yayınlama: 20.05.2024
A+
A-

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin bulunduğu helikopter, Doğu Azerbaycan eyaletinde dağlık bir bölgede kaza yaptı. İranlı yetkililer, Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın kazada hayatını kaybettiğini açıkladı.

Kaza ve Kurtarma Çalışmaları

Dün öğle saatlerinde, Reisi’nin helikopterinin yoğun sis nedeniyle sert iniş yaptığı duyurulmuştu. Bu sabah 07.00’de yapılan resmi açıklamaya göre, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın kazada hayatını kaybettiği doğrulandı.

Akıncı İHA Isı Kaynağını Tespit Etti

Türkiye’nin gönderdiği Akıncı İHA, helikopterin enkazı olabileceği düşünülen bir ısı kaynağını tespit etti ve koordinatları İran makamlarıyla paylaştı.

Enkaza Ulaşıldı

İran’ın resmi haber ajansı IRNA, Akıncı’nın tespit ettiği enkazın yerini İran yetkililerine bildirdi. Arama kurtarma ekipleri, kazanın meydana geldiği yere ulaştıklarında, hayatta kimsenin olmadığını belirttiler. Helikopterin tamamen yandığı ve yaşam belirtisi olmadığı bildirildi.

Reisi ve Abdullahiyan’ın Ölümü

İran Kızılayı ve resmi yetkililer, Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın kazada hayatını kaybettiğini resmen duyurdu.

Kazanın Detayları

Cumhurbaşkanı Reisi, dün İran-Azerbaycan sınırında bir barajın açılış törenine katılmak üzere helikopterle seyahat ediyordu. Dönüş yolunda helikopterin yoğun sis nedeniyle sert iniş yapması sonucunda kaza meydana geldi. Helikopterde Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti ve Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim de bulunuyordu.

Arama Kurtarma Çalışmaları

Olumsuz hava şartları nedeniyle arama kurtarma çalışmaları zor ilerledi. İran, Türkiye’den havadan arama çalışması yapmak için İHA talep etmişti. Akıncı İHA’nın yardımıyla helikopterin enkazı bulundu.

Hamaney’den Sağduyu Çağrısı

İran’ın dini lideri Ali Hamaney, televizyon üzerinden yaptığı konuşmada, İran halkından endişeye kapılmamalarını ve devletin işleyişinde aksaklık yaşanmayacağını belirtti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.