Emekçi kentlerine CHP damga vurdu

CHP seçimde emekçi kentlerinde büyük başarı elde etti. “Emeğin başkenti” olarak nitelendirilen, madencilerin kenti Zonguldak’ı AKP’nin elinden aldı.

Emekçi kentlerine CHP damga vurdu
Yayınlama: 02.04.2024
A+
A-

“Emeğin başkenti” olarak nitelendirilen, madencilerin kenti Zonguldak’ta seçimi CHP kazandı. CHP’nin Türkiye zaferi Zonguldak’a da yansıdı. 2019 seçiminde Zonguldak’ta seçimi AKP almış, CHP ikinci sırada kalmıştı. Ayrıca 2019 seçiminde Kozlu, Zonguldak Merkez ve Kilimli ilçelerini AKP almıştı. Bu seçimde Kozlu ve merkez ilçesi CHP’ye geçti. Kilimli yine AKP’de kaldı. Buna karşın daha önce CHP’de olan Devrek AKP’ye geçti. İYİ Parti’de olan Gökçebey’de ise seçimi CHP kazandı.

Madenlerin bulunduğu Bartın’da 2019 seçimini MHP almıştı. Bu seçimde CHP kazandı. 2019’da sadece Amasra CHP’deydi. Geriye kalan Kurucaşile ile Ulus AKP’de, merkez de MHP’deydi. Bu seçimde Ulus dışındaki bütün ilçeleri CHP aldı. Ulus’ta ise seçimi AKP kazandı. MHP Bartın’da ilçe alamadı.

301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma’da 2019 seçimlerini AKP kazanmıştı. Bu seçimde Manisa’nın birçok ilçesinde olduğu gibi madenci kenti Soma’da da seçimi yıllar sonra CHP aldı. Üstelik de yüzde 57’ye karşılık yüzde 24 gibi ezici bir çoğunlukla…

Muğla’nın madenci ilçesi Yatağan da yıllar sonra CHP’ye geçti. 2019 seçimlerinde Yatağan’da belediyeyi AKP kazanmıştı. Bu seçimde ise Yatağan yeniden CHP’ye geçti. Muğla’da Kavaklıdere ile Seydikemer dışındaki bütün ilçeleri de yine CHP aldı. Karaman’da 18 işçinin yaşamını yitirdiği Ermenek ilçesinde, 2019 seçimlerini İYİ Parti kazanmıştı. Bu seçimde ise Ermenek’te seçimleri büyük farkla CHP kazandı. CHP’nin oyu yüzde 55, ikinci sıradaki AKP’nin oyu ise yüzde 24 oldu.

Kahramanmaraş’ın madenci kentleri Afşin ve Elbistan’da 2019 seçimlerini AKP almıştı. Bu seçimde Afşin’de yine AKP kazandı. Buna karşın Elbistan’da ise seçimi CHP aldı. Bu arada Kahramanmaraş genelinde de seçimi AKP kazandı ancak AKP’nin oyları 2019’a göre yüzde 67’den yüzde 42’ye geriledi.

Bakır madenlerinin bulunduğu Artvin Murgul’da 2019 seçimlerini AKP almıştı. Bu seçimi ise CHP kazandı.

Geçtiğimiz aylarda maden faciasının yaşandığı İliç’te 2019 seçimlerini AKP kazanmıştı. Bu seçimi MHP aldı.

Madene karşı direnişle gündeme gelen Akbelen İkizköy’de muhtarlığı Akbelen ormanını savunan Nejla Işık alırken ilçe Milas’ta da seçimleri daha önce olduğu gibi yine CHP kazandı.

Altın madeninin bulunduğu Bergama’da 2019’da seçimleri AKP almıştı. Bu seçimi CHP kazandı.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.