CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel müfredat taslağına tepki gösterdi

Yeni müfredat taslağına muhalefetten de tepki geldi. CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, yayımlanan T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin yeni müfredat taslağını Cumhuriyet’e değerlendirdi. Adıgüzel, “Bu derste okutulacak 17 başlık belirlenmiş, sadece ilk dördünde Atatürk’le ve Cumhuriyetin kuruluşuyla ilgili şeyler var. Kalan 13 tanesinde tarih adı altında kendi bildiklerini okutma gayesi var” dedi.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel müfredat taslağına tepki gösterdi
Yayınlama: 02.05.2024
A+
A-

“Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Öğretim Programları Ortak Metni” ile MEB, yeni müfredatın temel anlayış ve işlevini kamuoyuna sundu. CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, yayımlanan T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin yeni müfredat taslağını Cumhuriyet’e değerlendirdi. Adıgüzel, “Bu derste okutulacak 17 başlık belirlenmiş, sadece ilk dördünde Atatürk’le ve cumhuriyetin kuruluşuyla ilgili şeyler var. Kalan 13 tanesinde tarih adı altında kendi bildiklerini okutma gayesi var” dedi. Biyoloji dersine yönelik bilimsel değil de dogmatik anlatım dili tartışmalarını anımsatan Adıgüzel, “Her şeyi kendi pencerelerinden görüyorlar. Türkiye gerçeğinden ve bilimsel gerçekten çok uzaktalar. Çağdaş eğitim normlarıyla hareket etmiyorlar. Çok sorun çıkaracak bu müfredat” ifadelerini kullandı.

METİNDE VURGULANMADI

Yayımlanan ortak metinde “Bağımlılıktan kaçınmak ve bağımlılıkla mücadele etmek” başlığı altında bağımlılığa yaklaşım ele alındı. Metinde “şefkatli olmak”, “iyiliksever olmak” ve “israftan kaçınmak” gibi konular 7 alt başlıkta incelenirken bağımlılık konusuna 5 alt başlık ayrılması tepki çekti. Üstelik başlıkta uyuşturucu madde kullanımı üzerinde herhangi bir vurgu yok.

MEB ÖNEMSEMİYOR

Ortak metinde bağımlılığa ayrılan yerin MEB’in bu konuyu önemsemediği anlamına geldiğine değininen Adıgüzel, “Bu AKP hükümetlerinin Türkiye gerçeklikleriyle ilgilenmediklerini, kendi kafalarındaki plan doğrultusunda hareket ettiklerini gösteriyor. Realiteyle değil kurguyla hareket ediyorlar. Türkiye’de gençlerdeki bağımlılık meselesi dünya sıralamasına giriyor. Avrupa’da birinci olduklarımız da var” dedi. Türkiye’de uyuşturucu mafyalarının arttığının altını çizen Adıgüzel, “Bu durumun okullardaki ve gençlerdeki izdüşümü de giderek artıyor” diye konuştu.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.