252’şer yıla kadar hapis talebi!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yabancı uyrukluların da arasında bulunduğu 12 kadına zorla fuhuş yaptırdıkları iddiasıyla 3 şüpheli hakkında 252’şer yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

252’şer yıla kadar hapis talebi!
Yayınlama: 22.04.2024
A+
A-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Ertürk T, Halil İbrahim Ç. ve Olcay Y. hakkında “zincirleme şekilde bir kimseyi fuhşa teşvik etmek veya yaptırmak veya aracılık etmek veya yer temin etmek” suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

İddianameye göre, Halil İbrahim Ç. ve Olcay Y’nin birlikte hareket ederek yurtdışından iş bulma vaadiyle getirdikleri yabancı uyrukluların da arasında olduğu kadınları, fuhuş amaçlı para karşılığı ilişkiye zorladıkları, kadınları tehdit ederek zorla çalıştırdıkları ihbarı üzerine soruşturma başlatıldı.

Zanlıları teknik ve fiziki takibe alan polis ekipleri, şüphelilerin “Çankaya ilçesindeki otellerde kadınlara zorla fuhuş yaptırdıklarını, maddi imkansızlık içerisindeki bu kadınların özellikle acziyetlerinden faydalanarak, fuhuş yapmak istemeyen kadınları döverek veya sınır dışı ettirmekle tehdit ederek fuhşa zorladıkları”nı tespit etti.

KATALOGDAN FUHUŞ PAZARLIĞI

Polis ekipleri, şüphelilerin fuhuş amaçlı arayan kişilere zorla çalıştırdıkları kadınların fotoğraflarını WhatsApp üzerinden katalog ve ücret tarifesi şeklinde gönderdiklerini belirledi.

Şüphelilerin telefon görüşmelerinde, polise yakalanmamak için şifreli konuştukları ve arayan kişilerle ücret pazarlığı yaptıkları telefon kayıtlarına yansıdı.

Şüphelilerden Halil İbrahim Ç. ve Olcay Y’nin kendisini arayan ve fuhuş amaçlı kadın talep eden kişileri Çankaya’da bir otelde resepsiyon görevlisi olan Ertürk T’ye yönlendirdiğini ortaya çıkaran ekipler, şüphelilerin fuhuştan kazandıkları parayı da başkaları adına açılan banka hesaplarına gönderdiklerini, daha sonra kendilerinin çektiğini saptadı.

İddianamede, şüphelilerin atılı suçu birlikte işlediklerinin, “mağdurların ve bilgi sahiplerinin ifadeleri, otel kayıtları, iletişim dinlenmesi ve kayda alınması tedbirleri neticesinde oluşturulan telefon görüşmelerine ilişkin tapeleri ve WhatsApp yazışmalarıyla” sabit olduğu belirtildi.

ŞÜPHELİLERE 252’ŞER YILA KADAR HAPİS TALEBİ

Şüphelilerin yaşadıkları ekonomik sıkıntılar dolayısıyla geçimini sağlamak amacıyla Türkiye’ye gelen yabancı uyruklu kadınlar ile Türk vatandaşı kadınlarla yasal iş bulma vaadiyle tanıştıkları anlatılan iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin kendilerine haksız kazanç sağlamak amacıyla mağdurların fotoğraflarından katalog oluşturarak, fuhuş amaçlı kadın talep eden müşterilere kadın seçimi için söz konusu fotoğrafları ve katalogları gönderdikleri belirlenmiştir. Ayrıca bu fotoğrafları WhatsApp uygulaması üzerinden durum yaparak paylaşarak müşteri çekmeye çalıştıkları, kendilerini arayan müşterileri teknik takibe düşmemek için sürekli WhatsApp uygulamasına yönlendirdikleri, arayan kişileri ve buldukları mağdurları otellere gönderip fikir ve eylem birliği içerisinde zincirleme şekilde fuhuş yaptırdıkları anlaşılmıştır.”

Şüphelilerden Ertürk T’nin, otelde resepsiyonist olarak çalışarak diğer şüphelilerin yönlendirmelerine göre fuhuş için aracılık yaptığı, yer ve imkan sağladığı belirtilen iddianamede, “Şüphelilerin 12 mağdurun çaresizliklerinden yararlanıp fuhuş yapmaya teşvik ettikleri ve zorladıkları, her mağduru birden fazla kez fuhuş suçuna yönlendirmek suretiyle zincirleme şekilde suçu işledikleri, şüphelilerin fuhuştan kazanılan paradan ise komisyon aldıkları ve bu suretle kendilerine haksız kazanç sağladıkları belirlenmiştir.” tespitine yer verildi.

İddianamede, Ertürk T, Halil İbrahim Ç. ve Olcay Y’nin, “zincirleme şekilde bir kimseyi fuhşa teşvik etmek veya yaptırmak veya aracılık etmek veya yer temin etmek” suçundan 12 mağdurun her biri için ayrı ayrı olmak üzere 45’er yıldan 252’şer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.