X’e AB Komisyon’u şoku

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun sosyal medya platformu X’e reklam vermeme kararı aldığı iddiaları doğrulandı.

X’e AB Komisyon’u şoku
REKLAM ALANI
Yayınlama: 17.11.2023
0
A+
A-

AB Komisyonu sözcüsü Johannes Bahrke, basında yer alan AB Komisyonu’nun X’te reklam vermeme kararı aldığı yönündeki haberleri doğruladı.

Bahrke, bunun, durumun gelişimine göre sık sık revize edilen iç yönergeler dahilinde olduğunu söylerken, “Son haftalarda çeşitli sosyal medya platformlarında dezenformasyon ve nefret söyleminde endişe verici bir artış gördük ve X kesinlikle bundan oldukça etkilendi.” ifadelerini kullanan Bahrke, “Bu nedenle servislerimize içeriğimizin uygunsuz bir bağlamda göründüğünden endişe duyduğumuz ilgili sosyal medya platformlarında bu aşamada reklam vermekten kaçınmalarını tavsiye ettik.” diye devam etti.

Bahrke, şu ana kadar sosyal medya platformlarından yalnızca X’in etkilendiğini, bu tedbirin yalnızca reklamlarla ilgili olduğunu ve AB hesaplarının platformu terk ettiği anlamına gelmediğini kaydetti.

AB, “Hamas’ın İsrail’e saldırılarının ardından yayılan dezenformasyon, yasa dışı ve zararlı içerikler” gerekçesiyle geçen ay X’in birliğin çevrim içi kurallarına uyumuna ilişkin soruşturma başlatmıştı. Bahrke, reklam yasağı kararının nedeninin bu konuyla ilgili olup olmadığı konusunda ise yorum yapmadı

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.