Macron korkutan haberi duyurdu! Nijer, Fransa’ya 48 saat süre vermişti!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Nijer’deki askeri cuntanın ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanıdığı Fransa’nın Nijer Büyükelçisi Sylvain Itte’nin rehin alındığını açıkladı.

Macron korkutan haberi duyurdu! Nijer, Fransa’ya 48 saat süre vermişti!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 15.09.2023
0
A+
A-

Fransız medyasında çıkan haberlere göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Nijer’in yeni askeri yönetiminin Fransız büyükelçinin rehin alındığını açıkladı.

Macron korkutan haberi duyurdu! Nijer, Fransa'ya 48 saat süre vermişti!

FRANSA’NIN NİJER BÜYÜKELÇİSİ REHİN ALINDI

Emmanuel Macron gazetecilere yaptığı açıklamada, “Nijer’de Fransız Büyükelçiliği’nde rehin alınan bir büyükelçimiz ve diplomatik üyelerimiz var” dedi.

Nijerli yetkililerin büyükelçilik binasına taze malzeme girmesine izin vermemesi nedeniyle büyükelçinin yalnızca askeri erzak yemek zorunda kaldığını da sözlerine ekledi.

FRANSIZ BÜYÜKELÇİYE ÜLKEYİ TERK ETMESİ İÇİN 48 SAAT SÜRE VERİLMİŞTİ

Nijer’de 26 Temmuz’da başa geçen askeri yönetim, 25 Ağustos’ta Fransa’nın Niamey Büyükelçisi Sylvain Itte’ye ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanımış ancak Büyükelçi Itte ülkeden ayrılmamıştı.

Macron korkutan haberi duyurdu! Nijer, Fransa'ya 48 saat süre vermişti!

Fransa, “askeri cuntanın Fransız elçinin gitmesini talep edebilecek bir otorite olmadığını” açıklamıştı.

Bunun üzerine Nijer Dışişleri Bakanlığı, 31 Ağustos’ta Fransa Dışişleri Bakanlığına gönderdiği notada, Büyükelçi Itte’nin dokunulmazlığının kaldırıldığını ve sınır dışı edileceğini duyurmuştu.

Notadan sonra Fransa’nın Niamey Büyükelçiliği etrafında sıkı güvenlik önlemleri alınmış ve elçiliğe girip çıkan araçlar Nijer güvenlik güçleri tarafından kontrol edilmeye başlanmıştı.

Aynı şekilde Fransız askerlerinin konuşlu olduğu başkentteki Niamey 101 isimli hava üssü etrafında da güvenlik artırılmıştı.

NİJER’DE NE OLMUŞTU?

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulmuş ve o akşam asker, yönetime el koyduğunu duyurmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz’da CNSP isimli geçiş hükümetinin başına geçmişti.

CNSP, 7 Ağustos’ta Lamine Zeine’yi başbakan olarak atamış, 10 Ağustos’ta asker ve sivillerden oluşan 21 üyeli kabineyi açıklamıştı.

Macron korkutan haberi duyurdu! Nijer, Fransa'ya 48 saat süre vermişti!

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.