İran, Suriye ve Türkiye’ye 3 maddelik normalleşme planı sundu

İran, Ankara-Şam hattında yumuşama için Türk askerinin Suriye’nin kuzeyinden çekilmesini teklif etti. Buna karşılık Suriye, Türkiye’ye yönelik terör tehdidini engelleyecek. İran ve Rusya da bu planın garantörü olacak.

İran, Suriye ve Türkiye’ye 3 maddelik normalleşme planı sundu
REKLAM ALANI
Yayınlama: 18.09.2023
0
A+
A-

Türkiye ile Suriye’nin 11 yıl sonra başlattığı diplomatik yumuşama çabaları, Şam yönetiminin “Türk askeri Suriye’nin kuzeyinden çekilsin.” talebi sebebiyle tıkanmış durumda. Ankara, terör örgütü PKK/YPG’nin varlığı nedeniyle Suriye’den çıkmamayacağını belirtirken, Şam ise askerler geri çekilmeden masaya oturmayacağını söylüyor.

Şam-Ankara arasında Moskova’yla birlikte arabuluculuk yürüten Tahran yönetimi, konuyla alakalı Türkiye’nin kabul etmesi mümkün olmayan bir teklifle geldi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdüllahiyan, Ankara ve Şam’a normalleşme için bir plan önerdiklerini söyledi. İranlı Bakan, ilk olarak, Türk askerinin Şam’ın talebi doğrultusunda Suriye’nin kuzeyinden çekilmesini teklif ettiklerini belirtti. Suriye’nin de buna karşılık Türkiye’ye yönelik terör tehdidini engellemek üzere kuzey sınırına asker konuşlandırmasını önerdiklerini söyledi. Abdüllahiyan, İran ve Rusya’nın da bu planın garantörü olacağını ifade etti. Türkiye ve Suriye’nin bu teklife ne cevap verdiği ise aktarılmadı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da geçtiğimiz ay, Adana Mutabakatı’nı gündeme getirmişti.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.