İngiltere’den Wagner kararı! Terör örgütü ilan edildi

İngiltere, Rusya’da Prigojin liderliğinde darbe girişimine kalkışan Wagner grubu’nu resmen terör örgütleri listesine aldı.

İngiltere’den Wagner kararı! Terör örgütü ilan edildi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 15.09.2023
0
A+
A-

İngiltere hükümeti, eski Rus paralı asker grubu Wagner’i terör örgütü ilan etti.

İngiltere'den Wagner kararı! Terör örgütü ilan edildi

YASAKLANAN TERÖRİST GRUPLAR VEYA ÖRGÜTLER LİSTESİNE ALINDI

İngiltere İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Wagner’in İngiltere yasaları kapsamında, “yasaklanan terörist gruplar veya örgütler” listesine alındığı belirtildi.

Böylelikle, 2000 tarihli Terör Yasası kapsamında Wagner destekçilerine 14 yıla kadar hapis cezası, mal varlıklarını dondurma veya el koyma gibi tedbirler uygulanabilecek.

Kararla Wagner’e ve toplantılarına katılmak, desteklemek, kamuya açık alanlarda Wagner’i temsil eden armalar, logolar ve bayraklar taşımak da suç teşkil edecek.

YURT DIŞINDAKİ FAALİYETLERİ GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Bakanlıktan 6 Eylül’de yapılan açıklamada, Wagner grubunun 13 Eylül’den itibaren yasaklı örgütler listesine alınması için meclise yasaklama talimatı taslağının sunulduğu bildirilmişti.

Açıklamada, Wagner’in yasaklı terör örgütü olarak ilan edilmesi kararında sebep olarak, grubun faaliyetlerinin kapsamı, yurt dışındaki İngiliz vatandaşlarına yönelik tehditleri ve küresel çapta terörle mücadeleye destek verme amacı gösterilmişti.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.