Bakan Hakan Fidan’dan İsrail ve ABD’ye, Gazze resti: Başka yollar da var!

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail’in Gazze’deki kuşatmasını kırmak için diplomatik yollara başvurduklarını kaydederek, “Bu yollar işe yaramazsa başka yollar da var” dedi.

Bakan Hakan Fidan’dan İsrail ve ABD’ye, Gazze resti: Başka yollar da var!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 18.11.2023
0
A+
A-

Son dakika Hakan Fidan haberleri: İsrail’in, Hamas’ın başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonu sonrası Filistin’de yeniden başlattığı katliam saldırıları sürerken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’dan yeni bir açıklama geldi.

Bakan Hakan Fidan'dan İsrail ve ABD'ye, Gazze resti: Başka yollar da var!

Bakan Fidan, Gazze’deki son gelişmeleri Katar merkezli El-Cezire kanalından Hatica Binganna’ya verdiği röportajda değerlendirdi. Çok önemli açıklamalarda bulunan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’la İsrail’e mutlak destek ve kalıcı ateşkes konusunda açıkça konuştuğunu ancak Washington’la bu konularda aynı fikirde olmadıklarını belirtti.

‘BLİNKEN’LA AÇIKÇA KONUŞTUM, YERİNDEN ETME POLİTİKASINI REDDETTİK’

Bakan Fidan, “Blinken’la açıkça konuştum, kalıcı ateşkes istedik ve yerinden etme politikasını reddettik. İsrailliler öldürüldüğünde tepki veriyorsanız Filistinliler için de yapmalısınız dedim. İsrail’e mutlak destek ve kalıcı ateşkesi reddetme konusunda Washington’la aynı fikirde değiliz. Katliam ve bombalamalar sürerken Amerika’nın İsrail’e desteği devam ederse, bu küresel bir kriz yaratacaktır. İki devleti çözüm olmadan Gazze’yi kim yönetecek sorusu tartışılmamalı. Gazze’nin yönetme problemi yok, Gazze’nin problemi işgal altında olması. “ dedi.

Bakan Hakan Fidan'dan İsrail ve ABD'ye, Gazze resti: Başka yollar da var!

‘KUŞATMAYI KIRMAK İÇİN BAŞKA YOLLAR DA VAR’

Bakan Fidan, “Ateşkes öncesinde Gazze’de savaş sonrası durum hakkında konuşmayı reddediyoruz. İsrailliler hastaneleri ve okulları bombalayıp yerlerinden ediyor, amaçları Gazze’de can kalmaması. Gazze’de şu anda güç kullanımına dayalı bir kuşatma var.​ Şimdi kuşatmayı kırmak için diplomatik yollara başvuruyoruz, bu yollar işe yaramazsa başka yollar da var.” ifadelerini kullandı.

‘HAMAS, FİLİSTİN’İN BİR GERÇEĞİDİR’

Fidan, “İslam ülkeleri diplomatik araçları kullanarak problemin çözümü için çalışmalı. Hamas, Filistin’in bir gerçeğidir. İşgal şartlarında ortaya çıkmış bir harekettir.” şeklinde konuştu.

Bakan Hakan Fidan'dan İsrail ve ABD'ye, Gazze resti: Başka yollar da var!

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.