ABD’den Türk şirketlere yaptırım kararı

ABD, Ukrayna-Rusya savaşıyla bağlantılı yaklaşık 150 kişi ya da şirketle ilgili yaptırım kararı aldı. Listede beş Türk şirketi ve bir Türk vatandaşı bulunuyor.

ABD’den Türk şirketlere yaptırım kararı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 15.09.2023
0
A+
A-

ABD, Ukrayna savaşında Rusya’yı desteklemekle suçladığı beş Türk şirketi ve bir Türk vatandaşına karşı yaptırım kararı aldı. Listede Margiana İnşaat Dış Ticaret, Demirci Bilişim Ticaret Sanayi, Denkar Gemi İnşaat, CTL Limited ile tersane acentesi ID Ship Agency ve sahibi İlker Doğruyol bulunuyor.

Türk nakliye ve ticaret şirketleri, Rusya’nın savunma bakanlığına bağlı gemileri onarma ve “çift kullanımlı malların” transferine yardımcı olmakla suçlanıyor.

“ENDİŞELERİMİZİ TÜRKİYE İLE PAYLAŞMIŞTIK”

Üst düzey bir ABD’li yetkili, “Geçtiğimiz 18 ay boyunca endişelerimizi Türk hükümeti ve özel sektörle paylaştık.” dedi.

ABD Hazine Bakanlığı açıklamasında, Türkiye merkezli şirketlerin Rusya’nın “savaşını devam ettirmek için çok ihtiyaç duyduğu çift kullanımlı malları” ithal etmek için güvendiği işletmeler arasında olduğunu kaydetti. Şirketlerden Rusya’ya, sensör ve ölçüm aletleri gönderildiği belirtildi.

“YAPTIRIMLAR İSVEÇ KARARINI ETKİLEMEZ”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, “Türk şirketlere yönelik yaptırımların İsveç’in NATO üyelik sürecine etki edeceğinden endişe etmiyor musunuz?” sorusunu yanıtladı. Miller, “Hayır, hiç etki edeceğini düşünmüyoruz.” cevabını verdi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.